Roladki z bakłażana, chili i mięty to świetna propozycja na imprezę ze znajomymi lub lekką przekąskę. Szczególnie latem, kiedy nie mamy ochoty na długie stanie przy kuchence, takie roladki są idealnym posiłkiem. Wystarczy kilka składników i powstanie pyszna potrawa. Jeśli lubisz pikantne smaki możesz dodać więcej chili, jeśli jesteś zwolennikiem łagodnych, chili możesz pominąć.
SKŁADNIKI:
- duży bakłażan
- 200 g sera feta (dobry będzie również bałkański lub po prostu twaróg)
- strąk czerwonego chili
- kilka listków świeżej mięty
- 100 g gęstego jogurtu naturalnego np. greckiego
- szczypta soli i pieprzu
- 2 łyżki ziarenek słonecznika.
Zacznij od podprażenia pestek słonecznika na suchej patelni. Takie pestki dodadzą chrupkości roladkom. Wystarczy pestki wsypać na patelnię i prażyć 2-3 minuty aby stały się lekko brązowe. Tak przygotowane, zdejmij z patelni i pozostaw do przestygnięcia.
Bakłażana pokój w centymetrowe plastry wzdłuż. Grilluj na patelni grillowej lub podsmaż na patelni. Uważaj na olej, bakłażan bardzo szybko go wchłania. Wystarczy jeśli patelnię delikatnie przetrzesz papierowym ręcznikiem nasączonym olejem. Pozostaw do przestygnięcia. W tym czasie zrób farsz. Ser feta rozgnieć widelcem na gładką masę. Dodaj jogurt i wymieszaj. Powinna powstać dość zwarta masa. Do tak przygotowanego sera dodaj drobno posiekane listki mięty oraz chili i słonecznik. Jeśli nie chcesz by pasta była bardzo ostra, usuń pestki z chili. Pastę dopraw szczyptą soli i świeżo mielonym pieprzem.Tak przygotowanym farszem posmaruj każdy plaster bakłażana i zwiń w roladkę. Przed podaniem schłodź w lodówce
Bakłażan jest bardzo smacznym warzywem, jeśli odpowiednio go przygotujesz. Poza walorami smakowymi ma również sporo wartości odżywczych. Bakłażany są dobrym źródłem składników mineralnych: potasu, manganu, miedzi, magnezu oraz witamin: C, K, witamin z grupy B (B6, kwasu foliowego), błonnika pokarmowego, fitosteroli i przeciwutleniaczy. Owe przeciwutleniacze (antyoksydanty), a dokładniej – antocyjany, znajdują się w skórce bakłażana – to im zawdzięcza on swój charakterystyczny kolor.
W oberżynie znajduje się również substancja zwana nasuniną – to kolejny antyoksydant, którego ten dostarcza. Nasunina ma za zadanie chronić błony komórkowe. Jest to o tyle istotne, gdyż cały ludzki organizm składa się właśnie z komórek, a więc ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne, by zachować dobre zdrowie. Nasunina zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwory.
Bakłażany posiadają właściwości detoksykacyjne, polecane są przy kuracji antybiotykowej, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, poprawiają przemianę materii, zapobiegają chorobom układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi, obniżają poziom cholesterolu (dzięki zawartości błonnika i kwasu chlorogenowego).