503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Żywienie podczas leczenia onkologicznego

Od wielu lat pracuję również w najmłodszymi pacjentami dotkniętymi chorobą nowotworową. To bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie, ale dające dużo satysfakcji. Jestem autorką książek- poradników dla rodziców dzieci zmagających się z chorobą onkologiczną, które napisałam dla Fundacji Iskierka. Moje poradniki „Jedzonko” i „Jedzonko 2” oraz „Jedzonko po przeszczepie szpiku” są odpowiedzią na pytania i problemy jakie pojawiają się przed małym pacjentem. Oczywiście poradniki są uniwersalne i mogą z nich korzystać również osoby dorosłe.

Odżywianie jest podstawową potrzebą fizjologiczną. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli węglowodanów, białka, tłuszczów, witamin i składników mineralnych oraz błonnika, (który nie dostarcza składników odżywczych ale jest niezbędny w diecie), w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu organizm prawidłowo funkcjonuje.

Odżywianie nabiera szczególnego znaczenia w czasie choroby nowotworowej, która zwykle jest chorobą przewlekłą. Podczas długiego leczenia, zmianie ulegają potrzeby żywieniowe, możliwości przyjmowania pokarmów drogą doustną, przyswajanie składników odżywczych, samopoczucie pacjenta. Nie można również wszystkich pacjentów traktować tak samo. Inne zalecenia będą dla pacjenta po resekcji żołądka, inne dla osoby z przewlekłą białaczką szpikową. Podczas choroby szczególnie istotne jest spersonalizowanie diety dla konkretnego pacjenta z konkretna chorobą.

Właściwy sposób odżywiania pacjenta jest integralnym elementem terapii. Dobrze odżywiony organizm lepiej się leczy tzn. lepiej reaguje na cytostatyki i farmakoterapię. Żywienie może również ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań, zminimalizować skutki chemioterapii czy radioterapii oraz pozytywnie wpływać na układ odpornościowy, który musi zwiększyć swoje siły do walki z nowotworem.

Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem podczas choroby jest niedożywienie. To właśnie niedożywienie jest najczęstszą przyczyną zgonu pacjenta onkologicznego. Bardzo istotne jest zatem, aby dieta była odpowiednio skomponowana. W jadłospisie należy zwiększyć ilość białka oraz węglowodanów, jednak należy pamiętać, aby pożywienie podawać w odpowiedniej formie, zwłaszcza w przypadku pacjenta który zmaga się z rakiem przewodu pokarmowego. Aby pacjent mógł spożywać posiłki, muszą one być dostosowane do upodobań chorego.

Absolutnie niedopuszczalne jest aby pacjent na własną rękę wykluczał pewne produkty z jadłospisu lub dokładał. Pamiętaj że zalecenia dla każdego są do niczego. W czasie tego trudnego okresu życia należy szczególną uwagę zwrócić na produkty dobrej jakości, pełnowartościowe, kupowane ze sprawdzonego źródła. Nie istnieje dieta tzw. onkologiczna, to dietetyk decyduje co będzie najlepsze dla danego pacjenta. Każdy pacjent zadaje sobie pytania-co jeść aby nie zaszkodzić, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, co jeść. Na te pytania odpowie dietetyk.

Od wielu lat zajmuję się żywieniem osób chorych onkologicznie. Dla mnie nie jest to tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. W mojej bliskiej rodzinie były przypadki nowotworu i wiem jak istotna jest dieta i przekonanie chorego do jedzenia.

Pamiętaj, życie jest najważniejsze. Warto skorzystać z pomocy dietetyka w tym trudnym okresie życia.

Przytoczę motto Fundacji…bo w życiu najważniejsze jest życie.