503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Błyskawiczne spaghetti z oliwą i pomidorkami to świetna wakacyjna propozycja. Wracasz głodny z plaży, myślisz tylko o jedzeniu, jednak nie chcesz zjeść byle czego. Mam dla Ciebie świetne rozwiązanie. Makaron, kilka dodatków i błyskawiczne danie gotowe. Na dodatek jest to posiłek pełnowartościowy i pyszny. Czegóż chcieć więcej.

SKŁADNIKI NA DWIE PORCJE:

  • 100 g suchego makaronu
  • kilka łyżek dobrej jakości oliwy ok. 100 ml
  • opakowanie tj. 250 g pomidorków koktajlowych
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka listków świeżej szałwii
  • opcjonalnie kilka oliwek
  • świeżo starty parmezan lub inny twardy ser
  • drobno posiekana natka pietruszki lub listki bazylii do dekoracji.

Makaron ugotuj w osolonej wodzie, zgodnie z przepisem na opakowaniu. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj drobno posiekany czosnek i kilka sekund podsmaż. Uważaj aby nie spalić czosnku, gdyż wówczas będzie gorzki. Dodaj listki szałwii, pokrojone oliwki (nie są konieczna) oraz pomidorki. Podsmaż jeszcze kilka sekund. Do aromatyzowanej oliwy dodaj ugotowany makaron. Dokładnie wymieszaj składniki i danie gotowe. Błyskawiczne- prawda? Wszystko możesz posypać jeszcze drobno posiekaną natką pietruszki i parmezanem. Błyskawiczny obiad jak znalazł 🙂


Pamiętaj, że makaron to świetne źródło węglowodanów. Może się z powodzeniem znaleźć w diecie osób odchudzających się. Najlepiej wybieraj makaron pełnoziarnisty lub z pszenicy durum. Po takim obiedzie długo będziesz syty.

A wszystko dzięki skrobi, której makaron jest bogatym źródłem. Skrobia należy do węglowodanów złożonych. Uzyskiwana z nich glukoza – paliwo energetyczne dla komórek naszego ciała – jest uwalniana powoli i równomiernie. W ten sposób organizm ma zapewnione stałe źródło energii, a my czujemy się syci przez wiele godzin.

To dzięki węglowodanom złożonym nasze mięśnie i mózg mogą funkcjonować prawidłowo i z maksymalną mocą. Według dietetyków właśnie węglowodany powinny pokrywać 60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Chodzi o to, że nasz organizm bardzo wolno trawi skrobię. Jeśli więc jemy makaron, łatwiej nam zadbać o sylwetkę.

Jedzmy zatem makaron na zdrowie. Tak jak wspomniałam, wystarczy kilka składników, które zwykle masz w kuchni i otrzymasz pyszny obiad 🙂