503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Każde dziecko uwielbia chipsy. Niestety nie jest to zdrowa przekąska ani dla dzieci ani dla dorosłych. Czasami jednak mamy nieodpartą ochotę coś pochrupać. W takich sytuacjach nie musisz od razu sięgać po napakowane tłuszczem chipsy, możesz sięgnąć po coś równie chrupiącego ale o niebo zdrowszego. Dziś proponuję chipsy z jarmużu.

SKŁADNIKI:

  • kilka liści umytego, osuszonego jarmużu
  • szczypta soli
  • szczypta słodkiej papryki
  • oliwa w sprayu

Liście porozrywaj na mniejsze kawałki. Delikatnie skrop oliwą a następnie oprósz solą i słodką papryką. I to wszystko co musisz zrobić by już za chwilę cieszyć się domowymi, warzywnymi chipsami. Tak przygotowane warzywo wstaw do nagrzanego piekarnika na kilka minut. Najlepiej piecz w 180 st. C ok. 5-7 minut. Najlepiej miej jarmuż cały czas na oku aby przez przypadek ich nie spalić.

001

Niedoceniony jarmuż. Tak, tak – taki zdrowy a taki niedoceniany. Na szczęście powoli się to zmienia i jarmuż coraz częściej gości na naszych stołach.
Na polskim rynku możesz spotkać wiele jego odmian, które w zasadzie różnią się jedynie kolorem liści, smak jest podobny.
Jarmuż przez wiele lat nie był ceniony za swoje wartości odżywcze, była to raczej roślina ozdobna. Dopiero z biegiem lat wykazano, że doskonale wspomaga pracę układu sercowo- naczyniowego, chroni przed wrzodami oraz ma właściwości antynowotworowe.
Jarmuż jest bogaty w przeciwutleniacze: sulforafan, karotenoidy, luteinę i zeaksantynę. Związki te wykazują zdolność hamowania rozwoju raka poprzez niedopuszczenie do uszkodzenia komórek przez substancje o charakterze kancerogennym. Jarmuż zawiera również glukozynolany, substancje zapobiegające różnym rodzajom nowotworów.
Jarmuż zawiera sporo błonnika pokarmowego, żelaza, witamin A, C, K, kwas foliowy, wapń i potas.
Niestety jarmuż również zawiera szczawiany. Muszą na niego uważać osoby z kamicą nerkową.

Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych należy przygotowywać go podobnie jak szpinak. Najlepiej krótko dusić na odrobinie masła i oliwy.

Aby warzywa były wartościowe powinny być świeże, pochodzić ze znanych źródeł, najlepiej jeśli masz możliwość samodzielnego hodowania. Jeśli nie masz takiej możliwości lepiej kupuj na targu niż w supermarkecie.