Makaron to świetny produkt jako baza dla wielu dań. Możemy przygotować go na ciepło, na zimno, jako danie główne, sałatkę czy przekąskę. Dziś jednak proponuję klasykę- czyli makaron na ciepło z suszonymi pomidorami, szpinakiem i kurczakiem. Danie proste, szybkie i pyszne. Wystarczy 20 minut aby przygotować pożywny obiad czy obiadokolację 🙂
SKŁADNIKI (na 4 osoby)
- paczka makaronu tagliatelle
- podwójna pierś z kurczaka ok. 400g
- opakowanie szpinaku babe
- 1/2 słoiczka suszonych pomidorów w oleju
- łyżka kaparów
- łyżka masła
- sól, pieprz
- 2 ząbki czosnku
- ulubione świeże zioła. Ja dodałam lubczyk, natkę pietruszki i cząber
- łyżka startego parmezanu
Pierś z kurczaka umyj, osusz i pokrój na cienkie paski. Przygotuj szybką marynatę- 2 łyżki oleju z suszonych pomidorów, sól, pieprz, posiekane zioła, czosnek przeciśnięty przez praskę. Marynatkę dokładnie wymieszaj, dodaj paski kurczaka i odstaw do lodówki. W tym czasie wstaw makaron aby się ugotował. Gdy makaron będzie w garnku kurczaka podsmaż na patelni, dodaj szpinak, łyżkę masła, suszone pomidory pokrojone w paseczki oraz kapary. Gdy szpinak zmniejszy objętość możesz dodać 3 łyżki wody z gotującego się makaronu i jeszcze chwilę wszystko razem dusić. Ugotowany makaron dodaj do kurczaka, wszystko dokładnie wymieszaj i posiłek gotowy. Na koniec posyp wszystko startym parmezanem. Szybkie i smaczne danie gotowe w kilka chwil. Kto powiedział, że przy przygotowywaniu obiadu trzeba spędzić kilka godzin w kuchni.
Na koniec słówko na temat szpinaku. Coraz więcej osób zaczyna po niego sięgać. Na stołach pojawia się w wielu ciekawych odsłonach. Szpinak to nie breja, którą zajadał się Papay i którą rodzice straszyli dawniej dzieci. Obecnie szpinak króluje w wielu daniach. Nie musi być nijaki, może być smaczny i podany w interesujący sposób.
Szpinak jest „lekarstwem” w wielu schorzeniach. Może być pomocny w chorobach przewodu pokarmowego, poprawia wzrok, wspomaga funkcjonowanie nerek i wątroby, zmniejsza zmęczenie.
Szpinak to bogactwo witamin z grupy B, C, K, choliny, inozytolu, kwasu foliowego, beta karotenu oraz podobnie jak brokuł: żelaza, jodu, wapnia, fosforu, potasu i siarki.
Niestety zielone listki mają również ciemną stronę, a mianowicie zawierają szczawiany (podobnie jak szczaw). Kwas szczawianowy może przyczyniać się do „odwapniania organizmu”, gdyż ma zdolności wiązania wapnia i przekształcania go w formę nieprzyswajalną dla organizmu. Dlatego też, warto do potraw ze szpinakiem dodać produkt bogaty w wapń np. jogurt.
Szczawiany są również niewskazane dla osób borykających się z kamicą nerkową, ponieważ przyspieszają tworzenie kamieni.
Niestety szczawiany ograniczają również wchłanianie żelaza do organizmu. Czy musisz wówczas rezygnować ze szpinaku? Nie- jedz go, ale w ograniczonych ilościach np. raz w tygodniu.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA JEDNEJ PORCJI OK. 360 g
kcal 440, B 32,2 g, T 16,6 g, W 45,7 g