503 300 434 k.stankow@poczta.fm

EKSTRAKT Z LIŚCI KARCZOCHA

Karczoch jest rośliną o wielokierunkowym działaniu. Jest to naturalne rozwiązanie na wiele dolegliwości, które nam dokuczają. Roślina ta znana jest głównie jako sposób na dolegliwości związane z wątrobą i niestrawnością a co za tym idzie również wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Karczoch zawiera aż cztery cenne substancje, które wspomagają proces odchudzania, przyspieszają przemianę materii i pozwalają w szybszym tempie pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Najważniejsza jest cynaryna. Substancja ta skutecznie poprawia trawienie, przyspiesza metabolizm i reguluje poziom cukru we krwi. Jest też doskonałym preparatem na zaparcia.
Kolejny składnik obecny w karczochu to inulina. Działa ona podobnie do błonnika – pod wpływem wody pęcznieje w żołądku, dzięki czemu dłużej czujemy się syci i nie mamy napadów głodu. Inulina jest prebiotykiem, co sprawia, że pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową.

Kwas chlorogenowy to ważny przeciwutleniacz, który doceni każda osoba na diecie. Dzięki niemu możemy pozbyć się zapasów węglowodanów i tłuszczów, które nagromadziły się w organizmie na skutek niezbyt zdrowego odżywiania.
Karczoch jest też bogaty w niacynę (czyli witaminę PP), która pełni istotną rolę podczas trawienia. Niacyna przyspiesza przemianę materii oraz blokuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej. Warto wiedzieć, że karczoch to jedno z najbogatszych źródeł tej witaminy.

Karczochy są świetnym produktem na dolegliwości trawienne, takie jak zaparcia, nudności, wzdęcia, zgaga, bóle brzucha oraz uczucie ciężkości. Karczoch wzmaga produkcję soków żołądkowych oraz śliny, co ułatwia trawienie i zapobiega nieprzyjemnym problemom z żołądkiem.

Karczoch działa pozytywnie na naszą wątrobę – cynaryna zawarta w składzie oczyszcza i odtruwa organizm, chroni wątrobę oraz drogi żółciowe oraz przyspiesza wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Ekstrakt z liści karczocha jest często stosowany w środkach regenerujących ten ważny narząd.

Karczoch to roślina, która ma bardzo mało tłuszczu, ale za to całkiem dużo błonnika, co czyni go idealnym warzywem dla osób odchudzających się. Jest też źródłem cennych minerałów, takich jak potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Dodatkowo warzywo to jest bogate w beta-karoten, witaminę C, PP, K, B3 oraz witaminy z grupy B. Karczochy docenią zwłaszcza panie, które chcą zadbać o skórę – w warzywie tym znajdują się witaminy A i E, czyli substancje odpowiedzialne za młody wygląd. Niepozorny karczoch kryje w sobie również cenne flawonoidy, czyli antyoksydanty o właściwościach przeciwzapalnych i chroniących komórki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz wolnymi rodnikami.
Karczochy mają mało kalorii, jednak to nie ze względu na tę cechę są tak polecanym produktem dla odchudzających się. Roślina ta zawiera aż cztery cenne substancje o których wspomniałam powyżej które wspomagają proces odchudzania, przyspieszają przemianę materii i pozwalają w szybszym tempie pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Dodatkowym atutem jakie wykazuje karczoch jest jego działanie przeciwnowotworowe. Zapobiega on powstawaniu nowotworów dzięki temu, że w swoim składzie zawiera wiele antyoksydantów tj. kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę i cynarynę, które stanowią barierę dla wolnych rodników. Dzięki temu karczochy nie tylko opóźniają proces starzenia, lecz także hamują produkcję komórek nowotworów.