503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Muffinki z jagodami to świetna propozycja na początek lata. Właśnie pojawiły się jagody, więc koniecznie trzeba to wykorzystać i zrobić kilka pyszności. Jagody przede wszystkim kojarzą mi się z pierogami i babeczkami właśnie. Dziś babeczki- muffinki z jagodami. Przepis który podaję możesz wykorzystać do przygotowania muffinek lub do upieczenia ciasta. To zależy od ciebie. Z podanych składników otrzymasz 12 muffinek lub ciasto z tortownicy o średnicy 24 cm.

SKŁADNIKI:

  • szklanka cukru trzcinowego tj. 180g
  • roztopione masło 100g
  • mąka pszenna 200g
  • mąka ryżowa 50g
  • jajka 3 sztuki
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • śmietana 18% 200g
  • mleko 100 ml
  • wiórki kokosowe 2 łyżki
  • mleko skondensowane niesłodzone 200 ml, 1/2 puszki

Do dużej miski wsyp produkty suche: cukier, przesiane mąki, sodę, wiórki. Wymieszaj. W drugim naczyniu wymieszaj masło, żółtka, śmietanę i mleko. Mokre składniki dodaj do suchych i zmiksuj mikserem.

W osobnej misce ubij białka na sztywną pianę, delikatnie dodawaj do ciasta małymi porcjami, mieszając.

Gotowe ciasto przelej na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub do formy na muffinki. Dodaj jagody. Podczas pieczenia, owoce opadną, nie ma obawy że się przypalą.

Ciasto piecz 30 min. w 180 st.C. Następnie wyłącz piekarnik i zostaw jeszcze 10 min. Muffinki piecz 25 min. w 180 st.C. Po upieczeniu wyjmij z pieca.

Jeszcze ciepłe wypieki delikatnie nakłuj widelcem i polej mlekiem skondensowanym. Poczekaj kilka minut aż mleko się wchłonie. Po tym czasie jest gotowe do jedzenia.

Tak jak wspomniałam, właśnie rozpoczął się sezon na jagody. Staraj się jeść ich jak najwięcej, gdyż są bardzo zdrowe, a poza tym sezon na nie trwa bardzo krótko.

W tych drobnych owocach kryje się sporo prozdrowotnych substancji – procyjanidy, antocyjany, różnego rodzaju kwasy, duże ilości cukrów, pektyny. Zawierają także witaminy: C, z grupy B, karotenoidy i liczne sole mineralne. Dzięki takiemu składowi jagody mają właściwości bakteriobójcze (niszczą gronkowce i paciorkowce) i stosuje się je nawet w zatruciach pokarmowych, działają bowiem przeciwzapalnie na śluzówkę jelit, hamują krwawienia z naczyń włosowatych, łagodzą bóle brzucha i nudności. Ponadto korzystnie wpływają na wzrok i układ krążenia, rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, przyśpieszają ustępowanie zmian zapalnych przewodu pokarmowego. Gdy męczy cię biegunka sięgnij po suszone jagody lub z ich liści sporządź napar – ich silne właściwości przeciwbiegunkowe szybko zlikwidują problem. Natomiast surowe owoce działają rozwalniająco, są więc idealne na zaparcia. Nie mniej zalet mają liście jagód, które też są bogate m.in. w garbniki, antocyjany, procyjanidyny, flawonoidy, irydoidy, związki triterpenowe, sole mineralne. Poza ich kojącym, grzybobójczym i regulującym działaniem na przewód pokarmowy, obniżają  poziom cholesterolu i zmniejszają stężenie cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. (poradnikzdrowie.pl)