503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Wielu z nas nie raz podejmowało decyzje o odchudzaniu. Nie raz padały słowa- tym razem się uda, a po kilku dniach motywacja i postanowienia szły w kąt. Znasz to? Co zrobić aby tym razem było inaczej?

Przede wszystkim musisz się do tego procesu porządnie przygotować. Tak procesu, bo odchudzanie to długi proces. Nadprogramowe kilogramy nie pojawiły się w ciągu kilku dni (nie mówię tu o osobach chorych), więc nie licz na to że stracisz je w kilka dni.

Na początek zadaj sobie pytanie, dlaczego chcę schudnąć? To wcale nie jest takie proste, jak na pierwszy rzut oka wygląda. Zwykle chcemy być szczupli aby się podobać, być atrakcyjnym. Ok., nie ma w tym nic złego, jednak nie jest to dobra motywacja. Zastanów się, czy chcesz to zrobić dla siebie, bo źle się czujesz w swojej skórze, wyniki badań nie są najlepsze, masz zjazd klasowy i chcesz zabłysnąć? Każdy powód jest dobry, byle dotyczył ciebie.

Jeśli podejmowałeś wiele prób i każda kończyła się podobnie…fiaskiem, może warto zainwestować czas i pieniądze i umówić się na wizytę do specjalisty?

Pamiętaj że dietetyk nie tylko przygotuje dla ciebie odpowiedni plan żywieniowy, który będzie dostosowany do twoich preferencji żywieniowych, stylu życia, pracy ale przede wszystkim będzie twoim powiernikiem i będzie cię motywować w chwilach kryzysu. Wspólnie przygotujecie plan działania, który będziesz realizować.

Podczas wizyty u specjalisty padnie pytanie- ile chcesz schudnąć. To pytanie, również wcale nie jest takie oczywiste, czasami twoje wyobrażenia są nierealne. Należy je zweryfikować. Pamiętaj, ze każdy z nas ma swoją wagę w której dobrze się czuje i dobrze wygląda. Nie musisz z całych sił dążyć do swojego wymarzonego ideału. Wraz z dietetykiem po pomiarach antropometrycznych ustalicie jaka waga będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia i w jakim czasie jesteś w stanie ją osiągnąć. I znów powtórzę- nie licz na szybkie efekty. Jeśli redukcja ciała ma być trwała, wymaga to czasu.

Jeśli musisz zrzucić kilkadziesiąt kilogramów, warto podzielić to na etapy i dążyć do małych celów. Łatwiej założyć ze schudniesz 5 kg niż 25kg.

Poza tym warto wykonać pomiary w obwodach, ponieważ często większe efekty widać po pomiarach niż po wadze, a to będzie cię dodatkowo motywować.

Jeśli już wiesz jaki masz cel, warto porozmawiać jak będą wyglądały twoje posiłki, kiedy najlepiej je spożywać, gdzie i kiedy robić zakupy. Dietetyk uwzględni również twój stan zdrowia, choroby przewlekłe i inne problemy zdrowotne. Być może poprosi cię o wykonanie badań laboratoryjnych.

I chyba najważniejsza kwestia- nie stosujesz żadnej diety. Po prostu zmieniasz swoje nawyki żywieniowe. Czasami wystarczy kilka, na pozór, prostych zmian aby kilogramy zaczęły spadać. Dietetyk przygotuje dla ciebie taki plan żywieniowy, któy będzie smaczny, szybki do przygotowania a produkty dostępne w kazdym sklepie. Zobaczysz że dieta wcale nie musi być nudna, monotonna i niesmaczna. Wręcz przeciwnie, teraz odkryjesz nowe smaki i naprawdę pyszne jedzenie. Poza tym dobrze przygotowany plan żywieniowy sprawi że nie będziesz głodować. To mit że podczas redukcji musisz być głodny!!!

No dobrze, a jak w tym wytrwać. Najlepiej znajdź osobę, która również postanowiła zmierzyć się z kilogramami. Nic tak nie motywuje jak wspólna walka z wrogiem, czyli kilogramami 🙂

Powodzenia 🙂