503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Coraz więcej kobiet (choć mężczyzn również) trafi do gabinetu dietetycznego z powodu problemów z tarczycą, a co za tym idzie, problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Coraz częściej pojawia się diagnoza lekarska – hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to sytuacja, kiedy organizm atakuje własny narząd, w tym przypadku tarczycę. Skutkiem jest powolne uszkadzanie narządu.

 

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny choroby Hashimoto.

Poza czynnikami genetycznymi wpływ na chorobę może mieć również styl życia, w tym odżywianie. Istotny jest również fakt, iż zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem, co nie znaczy, że młode osoby nie chorują. Warto również dodać, że kobiety chorują siedem razy częściej niż mężczyźni.Na skutek uszkodzenia gruczołu tarczycy przestaje on produkować niezbędne hormony- tyroksyne i trójjodotyroninę (FT4 i FT3) – w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu organizmu.

 

Objawy – kiedy możesz podejrzewać u siebie Hashimoto?

Nie ma jednakowych, charakterystycznych objawów. Mogą być inne w zależności od wieku pacjenta czy tempa rozwoju choroby. Zwykle możesz podejrzewać, że coś jest nie tak, jeśli występują niektóre z objawów:

  • zaburzenia metabolizmu, zwykle waga wzrasta mimo, iż nie nastąpiła zmiana nawyków żywieniowych,
  • zaparcia,
  • wrażliwość na zimno (zwykle kobiety skarżą się, że jest im zimno, mimo iż temperatura jest optymalna),
  • wzmożone wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry- szczególnie na łokciach i kolanach,
  • zaburzenia miesiączkowania oraz nastroju.

Niestety, z racji iż objawy nie są typowe, zanim padnie diagnoza pacjenci zwykle są odsyłani od jednego specjalisty do drugiego.

Jakie należy wykonać badania by postawić odpowiednią diagnozę? Nie są to skomplikowane badania. Należy pobrać krew, aby oznaczyć poziom hormonu TSH, FT3, FT4 a także przeciwciała anty-TPO oraz anty-TG. Zaleca się również wykonanie USG tarczycy. Dla rozpoznania choroby należy wykazać podwyższone stężenie przeciwciał (jednego lub obu). Sama nie zdiagnozujesz choroby- jeśli TSH jest nieprawidłowe. Pamiętaj, że inny poziom będzie dla osoby młodej, inny dla kobiety w ciąży a jeszcze inny dla dziecka. To lekarz również decyduje o środkach farmakologicznych, które będą włączone do leczenia. Jednak mimo terapii lekami warto działać całościowo, chociażby poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety.

 

Hashimoto a dieta

Nie ma jednej uniwersalnej diety dla każdej osoby chorującej na hashimoto. Każdego należy traktować indywidualnie, dlatego dieta z internetu nie będzie najlepszym wyborem. Warto udać się do dietetyka, który po dokładnym wywiadzie przygotuje odpowiedni jadłospis. Być może będzie potrzebna suplementacja, a może wystarczy zadbać o prawidłowo zbilansowany jadłospis, uwzględniający selen, cynk, żelazo, witaminy z grupy B. To jednak dietetyk podejmuje decyzję o wspomagającym chorobę odpowiednim żywieniu.

Dietoterapia nie dość że wspiera leczenie to również łagodzi proces zapalny choroby oraz wpływa na lepsze samopoczucie. Jadłospis nie dość że powinien być odpowiednio zbilansowany to również powinien zawierać odpowiednią ilość kalorii. Odpowiednią, to znaczy nie zbyt niską, ponieważ może to doprowadzić do spowolnienia metabolizmu.

Również dietetyk zdecyduje czy z jadłospisu warto wyeliminować gluten, produkty zawierające goitrogeny, warzywa psiankowate. A co laktozą, jakie źródła białka będą najlepsze, jakie wybierać węglowodany, a może z nich zrezygnować, i co z tłuszczami- pomagają czy szkodzą. Pytań jest bardzo wiele. Bez specjalistycznej pomocy dietetyka będzie Ci bardzo trudno prawidło się odżywiać.