503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Puszysty omlet to propozycja na wiele posiłków i wiele okazji. Świetnie nadaje się na śniadanie, kiedy nie masz wiele czasu a chcesz zjeść coś pożywnego, idealny na kolację z dodatkiem szpinaku, papryki i kilku pomidorków koktajlowych. Kiedy nie masz przygotowanego obiadu, a nie chcesz się zapychać bezwartościowym jedzeniem omlet również może cię uratować 🙂 Wystarczy dodać łyżkę płatków owsianych, pokrojonego brokuła, kilka kostek sera feta i pyszny, zdrowy obiad gotowy w 10 minut. Omlety to również bardzo wartościowy posiłek dla najmłodszych. Dla swojej pociechy możesz przygotować go na słodko, z owocami lub dżemem. Takim posiłkiem nie pogardzi nawet  niejadek 🙂
Przedstawię dziś podstawowy przepis na omlet. Możesz do niego dodawać takie składniki, które lubisz lub które akurat masz w domu.

SKŁADNIKI:
– 2 jajka
– 2 łyżki kefiru lub maślanki (w ostateczności możesz dodać mleko)
– łyżka posiekanego szczypiorku
– szczypta soli i pieprzu
– łyżeczka masła

Jajka rozbij do miseczki, dodaj kefir lub maślankę i dokładnie ubij widelcem lub blenderem. Pamiętaj, omlet będzie puszysty jeśli go dobrze napowietrzysz. Dopraw do smaku szczypta soli i pieprzu oraz szczypiorkiem.
Rozgrzej patelnie, dodaj łyżeczkę masła. Gdy tłuszcz się roztopi wylej jajeczną masę. Smaż omlet na małym ogniu, aby się nie przypalił. Po 2 minutach możesz omlet obrócić na drugą stronę. Możesz również przykryć omlet pokrywką i nie obracać go, am się dosmaży.

Polecam jajka, ponieważ to bardzo wartościowe produkty. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, i to w odpowiednich ilościach.
Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu.
W żółtku jest beta-karoten i luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie.

Jajka mają korzystny skład tłuszczu. Na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku (żółtku) tylko 0,1 g stanowią „złe” nasycone kwasy tłuszczowe, za to wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi syntetyzować (poradnikzdrowie.pl)

SMACZNEGO 🙂