503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Domowe mleko migdałowe to absolutnie najlepszy roślinny napój. Idealny dla wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą pić mleka zwierzęcego. Oczywiście nazwa „mleko” jest trochę na wyrost, w zasadzie jest to napój migdałowy, ale w nazwie potocznej zwykle występuje pod nazwą „mleko”. Świetnie sprawdza się do płatków, owsianki, naleśników. Będziesz zaskoczony jak dobrze smakuje. Wystarczy kilka minut i napój gotowy.

SKŁADNIKI

  • szklanka migdałów
  • litr wody mineralnej niegazowanej (możesz również użyć wodę przegotowaną, wystudzoną)
  • woda do namoczenia migdałów

 

Migdały podpraż kilka minut (ok. 2-3) na suchej patelni. Odstaw do przestudzenia. Możesz je również podprażyć w piekarniku, ale na patelni będzie zdecydowanie szybciej. Ciepłe migdały zostaw kilka minut aby wystygły a następnie zalej je wodą i zostaw na kilka godzin. Najlepiej na całą noc.

Kolejnego dnia odlej wodę z moczenia, przepłukaj migdały pod bieżącą wodą i wrzucając po kilka sztuk, dolewając świeżą wodę przeciśnij je przez wyciskarkę. Mleko gotowe. Aby nic nie marnować, pulpę migdałową rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wysusz w piekarniku. Wystarczy godzina w 50 st.C

Jeśli nie posiadasz wyciskarki, nie ma problemu. Wystarczy dobry blender, tzn. taki o mocnej sile. Migdały również odcedź, przepłukaj, zalej świeżą wodą i zmiksuj na gładko. Gotową masę przelej przez sito wyłożone bawełnianą ściereczkę lub przez pieluchę tetrową. Mleko gotowe.

Gotowe mleko przelej do butelek i trzymaj zamknięte 4-5 dni w lodówce.

Jeśli chcesz by mleko było idealnie białe niczym krowie i masz trochę więcej czasu, możesz obrać migdały ze skórki, ale zapewniam, nie ma takiej potrzeby. Takie w skórce również są idealne do mleka.

Jeśli chcesz by mleko było słodsze, wystarczy dodać łyżeczkę miodu, syropu z agawy lub syropu klonowego.

Migdały to bardzo wartościowy produkt, warto je włączyć do swojej diety nawet podczas redukcji. Migdały to dobre źródło witaminy B2 i E, przez co pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, regulują procesy metaboliczne, a także dzięki zawartości witaminy E, która działa antyoksydacyjnie, zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, chroniąc przed udarem, miażdżycą, nowotworem i ogólnym obniżeniem odporności. Produkt ten to również bogate źródło miedzi i manganu, które wspomagają koncentrację. Natomiast zawarty w nich magnez pomaga zwalczyć skurcze mięśni oraz zapobiega bezsenności. Potas reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody, a cynk i selen wpływają przeciwzapalnie, zapobiegając chorobom tarczycy i redukując problemy związane z trądzikiem.

Migdały mają zasadowy odczyn, zobojętniają kwasy żołądkowe, a tym samym łagodzą dokuczliwe uczucie pieczenia. Należy jeść kilka sztuk przed posiłkiem, by uniknąć nieprzyjemnej zgagi.

Podsumowując, migdały zawierają wiele witamin oraz składników mineralnych, które wpływają pozytywnie na zdrowie, dlatego też produkt ten powinien znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie. Wystarczy jedynie kilka sztuk dziennie, aby móc cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami.