503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Powidła śliwkowe to must have tego sezonu. Lato tego roku dopisało, było bardzo ciepło i słonecznie a co za tym idzie mamy urodzaj warzyw i owoców. Dziś skupię się na śliwkach. Na straganach jest ich mnóstwo, wiele odmian i gatunków. Naprawdę jest w czym wybierać. Skoro jest ich tyle, warto zrobić domowe przetwory. Proponuję powidła śliwkowe, bardzo łatwe do przygotowania, czasochłonne co prawda, ale robią się same. Nie potrzebujesz też wielu składników, aby powstały cudownie pachnące powidła, smakiem których będziesz się cieszyć całą zimę.

SKŁADNIKI:

  • 5 kg dojrzałych węgierek
  • 1 gwiazdka anyżu
  • pół szklanki wody

Jak widzisz składników nie jest zbyt wiele. Co ważne, do powideł nie trzeba dodawać cukru. Śliwki są w tym roku wyjątkowo słodkie, ich smak odrobinę podkręci anyż, który doda lekkiego, cudownego zapachu.

Śliwki wypestkuj, włóż do dużego garnka, dolej wodę oraz dołóż gwiazdkę anyżu. Przykryj pokrywką i doprowadź do wrzenia. Następnie odkryj garnek, zmniejsz ogień na minimalny i gotuj 2-3 godzin od czasu do czasu mieszając. Czynność powtórz kolejnego dnia. Gdy woda odparuje a powidła zrobią się gęste i pachnące to znak że są gotowe i można je zamknąć do słoiczków. Wkładaj gorące powidła do wyparzonych słoiczków. Słoiczki odstaw do góry dnem i pozostaw do wystudzenia.

Powidła bez cukru należy zapasteryzować. Możesz to zrobić w dużym garnku. Wówczas nalej wody tak, aby słoiczki były zanurzone do 3/4 wysokości. na spód garnka połóż ściereczkę, słoiczki ustaw tak, aby się nie dotykały. Gotuj na małym ogniu 40 min. Ja pasteryzuję tylko raz, ale możesz czynność powtórzyć następnego dnia.

Gotowe przysmaki opisz, przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy.

Śliwki to bardzo wartościowe owoce. Korzystnie działają na trawienie, zapobiegają zaparciom. Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Świeże śliwki mają około 46 kcal w 100 g. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Chociaż śliwki nie są bogate w witaminę C, dzięki jednoczesnej zawartości witaminy A i rzadko występującej w owocach witaminie E, uznawane są za cenne przeciwutleniacze. Tym skuteczniejsze, że zawierają też tak ważne składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Śliwki mają sporo witamin z gruby B, dlatego od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie. Działanie antyoksydacyjne wzmagają w śliwkach, szczególnie w ich ciemnych odmianach, polifenole, w tym katechiny i kwas chlorogenowy. Dzięki tym związkom dieta obfitująca w śliwki wpływa antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo. (poradnikzdrowie.pl)