503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Najpopularniejszy posiłek dnia- kanapka- to faktycznie najpowszechniejsza „potrawa”. Nie znam osoby, która choć raz dziennie nie je kanapki. Zwykle zabieramy ją na drugie śniadanie do pracy czy szkoły. Kiedy rano wstajemy zaspani, najłatwiej zrobić kanapkę. Świetnie sprawdza się na różnego rodzaju imprezach, spotkaniach, eventach. Można zrobić ją z niezliczoną ilością dodatków i przeróżnych składników. W Polsce najpopularniejsza- z szynką i serem. Trochę nudno brzmi i równie nudno smakuje. Chciałabym przedstawić dziś trzy propozycje, które są kolorowe, pachnące i smaczne, a królową w kanapkach będą kiełki. Skarbnica witamin i składników mineralnych. Moje propozycje świetnie sprawdzą się jako drugie śniadanie czy pożywna kolacja. Polecam.

Pierwsza propozycja to kanapka z pastą z soczewicy i pieczonej papryki, rzymską sałatą, pomidorem i kiełkami rzeżuchy.

PASTA Z SOCZEWICY I PIECZONEJ PAPRYKI

  • 1 duża czerwona papryka
  • pół szklanki ugotowanej czerwonej soczewicy
  • 100 g serka śmietankowego kanapkowego
  • łyżeczka drobno posiekanego szczypiorku lub mała cebulka
  • 2 kawałki suszonych pomidorów odsączonych z oleju
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie ząbek czosnku

Paprykę zawiń w folię aluminiową i upiecz w piekarniku. Pół godziny w 200 st.C. Po upieczeniu wyjmij paprykę z piekarnika i poczekaj chwilę aby przestygła. Następnie obierz ją ze skórki oraz usuń gniazdo nasienne. Tak przygotowana papryka jest gotowa do dalszej obróbki:)

Wszystkie składniki włóż do wysokiego naczynia lub blendera kielichowego i zmiksuj na pastę. Dopraw do smaku czosnkiem, solą oraz pieprzem. Pastę najlepiej wstaw na kilka godzin do lodówki aby stężała.

Kromkę pieczywa razowego posmaruj pastą z soczewicy i pieczonej papryki. Nałóż pokrojoną sałatę rzymską oraz plastry pomidora. Wszystko obficie posyp kiełkami rzeżuchy. Przykryj druga kromką jeśli kanapkę zabierasz na wynos.

Druga propozycja to kanapka z serem camembert, mango, oliwkami i rzeżuchą. Zupełnie inna propozycja, aczkolwiek równie smaczna. Świetne połączenie sera ze słodkim mango i słonymi oliwkami. Musisz koniecznie spróbować. Podstawą kanapki jest chleb pełnoziarnisty.


 

Kolejna propozycja to kanapka na wielki apetyt. Znajdziesz w niej jajko, duszony szpinak, ser feta, zielone oliwki, pieczony schab. Do tego pożywna ciabata i kanapka gotowa.  Po zjedzeniu takiego posiłku przez wiele godzin nie dopadnie cię głód:)

PIECZONY SCHAB

  • kilogram chudego schabu
  • mieszanka ziół- najlepiej utarta w moździerzu- po łyżeczce suszonego rozmarynu, słodkiej papryki w płatkach, czarnego pieprzy, 3 ziarna ziela angielskiego i jałowca, spora szczypta soli.

Utartą mieszanką natrzyj dokładnie mięso i najlepiej pozostaw kilka godzin w lodówce. Następnie mięso włóż do rękawa piekarniczego i piecz godzinę w 180 st.C. Wyjmij, wystudź i mięso jest gotowe do jedzenia 🙂

Jak widzisz kanapka może być naprawdę urozmaicona i bardzo kolorowa, ale przede wszystkim zdrowa.

Dziś do kanapek proponuję kiełki. To mega dawka składników mineralnych i witamin.

Z nasion można wydobyć naprawdę wiele – w kiełkach zawarta jest cała masa witamin, m.in. A, B, C, E i H. Pędy bogate są też w minerały: wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas, cynk czy selen. Są idealnym suplementem diety ubogiej w składniki mineralne. Co ciekawe, kiełki zawierają więcej składników odżywczych niż ich „dorosły” odpowiednik, są też znaczne lepiej przyswajalne niż ziarna, z których wyrastają.

Młode pędy wzmacniają naszą odporność (dzięki witaminie C), poprawiają stan paznokci, włosów i skóry. Dla tych, którzy jeszcze nie czują się przekonani, że od garści witamin lepsza jest garść kiełków przypominam, że wpływają one także na nasze samopoczucie, poprawiają sylwetkę (są niskokaloryczne!) i chronią przed chorobami cywilizacyjnymi. Bo kiełki to samo zdrowie – w wypuszczanym przez roślinę pędzie koncentruje się wszystko, co najlepsze, i to w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu człowieka.

Smak kiełków

Podobnie jak warzywa, kiełki różnią się między sobą smakiem. Są kiełki ostre, wyraziste, jak te cebuli lub pora, ale i pikantne, jak kiełki brokułów. Ich smak przypomina albo dojrzałą roślinę, jak np. rzodkiewka czy kapusta, albo go nie sposób opisać – bo dorosłej formy kiełków raczej nie zjadamy (np. koniczyna). Każdy znajdzie tu coś dla siebie, np.:

  • kiełki rzeżuchy – bogate są w witaminę C, PP, potas, wapń, magnez, lecz także siarkę, która jest niezbędna dla prawidłowego wyglądu skóry, włosów, paznokci. Najlepiej smakują w sałatkach, kanapkach, pastach. Kaloryczność 11 kcal.
  • kiełki rzodkiewki – mają ostry smak. Podobnie jak kiełki rzeżuchy są bogate w witaminę C, PP, magnez wapń, siarkę. Zawierają także cynk. Dobrze komponują się z potrawami z jaj, świetnie sprawdzają się w sałatkach. Kaloryczność 41 kcal.
  • kiełki lucerny – mogą być spożywane zarówno na zimno, jak i na ciepło, ale wtedy dodawać je należy pod koniec gotowania. Kiełki lucerny zawierają około 35 proc. łatwostrawnego białka, ale także żelazo i witaminę B. Są również źródłem lecytyny. Kaloryczność 30 kcal.
  • kiełki słonecznika – mają lekko orzechowy smak, dzięki czemu dobrze pasują jako dodatek do sałat. Są bogate w cynk i żelazo. Kaloryczność 115 kcal.
  • kiełki soczewicy – ich smak jest delikatny. Można je jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Zawierają sporo witaminy C, E, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, fosforu oraz cynku i miedzi. Białko stanowi w nich około 25 proc. Kaloryczność 110 kcal.
  • kiełki soi – są lekko chrupiące i mają delikatny smak. Zawierają dużo białka – około 40 proc., są dobrym źródłem witaminy B1, C, żelaza. Aby ułatwić ich strawność najlepiej spożywać je na ciepło (należy gotować je na parze przez kilka minut przed podaniem). Są niestety trudne w uprawie. Kaloryczność 29 kcal.
  • kiełki grochu – są słodkie, lekko chrupiące. Zawierają dużo żelaza, mikroelementów oraz witaminy A, C, B. Wzmacniają organizm. Kaloryczność 31 kcal. (źródło- ulicaekologiczna.pl)