503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Słoneczny mus na pochmurny dzień- pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy po przygotowaniu tego musu. Słoneczny mus na pochmurny dzień z pewnością poprawi ci humor. Wystarczy kilka składników, blender i mus gotowy. Nie dość, że ma piękny kolor to na dodatek jest przepyszny. Testowany na dzieciach 🙂 Jeśli im smakował to z pewnością jest pyszny 🙂

SKŁADNIKI:

  • 200 g upieczonej dyni
  • małe, dojrzałe mango
  • banan
  • 200 ml soku pomarańczowego, najlepiej świeżo wyciskanego
  • opcjonalnie śmietanka kokosowa do dekoracji

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem i gotowe. Możesz udekorować swoją porcję kleksem kokosowej śmietanki.

Taki mus możesz podać dziecku na śniadanie, ale również możesz spakować sobie do pracy.

Głównym składnikiem koktajlu jest dynia. Warto ją jeść, szczególnie teraz, kiedy jest sezon. Nie dość że zdrowa to jeszcze tania. Dynia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Przede wszystkim zawiera takie pierwiastki jak potas (278mg/100g), wapń (66mg/100g), fosfor (43mg/100g), magnez (14mg/100g) i żelazo (0,8mg/100g). Występują także śladowe ilości selenu, miedzi, manganu czy cynku. Oczywiście dynie charakteryzuje wysoka zawartość karotenów – głównie α i β, co jest uzależnione od intensywności barwy miąższu. Im bardziej pomarańczowa barwa dyni, tym większa ilość karotenów. Warto wspomnieć, że dynia zawiera znikome ilości tłuszczów i białek, nieco więcej jest węglowodanów. Istotna jest zawartość substancji balastowych, czyli błonnika, który wspomaga trawienie. (bonavita.pl)

Obecne w dyni substancje balastowe przeciwdziałają zaparciom i obniżają poziom cholesterolu. Spożywanie świeżego soku z dyni działa moczopędnie, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu schorzeń nerek. Duża ilość potasu pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu i wspomaga funkcjonowanie nerek. Spożywanie dyni może obniżyć poziom glukozy we krwi, zapobiegając cukrzycy. Ponadto obecność witamin C i E oraz cynku i selenu działa wspomagająco na układ immunologiczny. Pestki dyni są bogate w fitosterole i cynk, a co za tym idzie przypisuje się im funkcję ochronną przed powiększeniem gruczołu prostaty. Nasiona znajdują również zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i skóry. Jednym słowem dynia to skarbnica zdrowia, dlatego warto korzystać z jej cennych walorów.