Najlepsze domowe lody z awokado to propozycja w sam raz na upały, które dotarły do nas. Wystarczy kilka składników, chwila cierpliwości i możesz się cieszyć smakiem lodów jak z prawdziwej lodziarni. Zapraszam na najlepsze domowe lody z awokado.
SKŁADNIKI:
- dojrzały banan
- 1/2 dojrzałego awokado
- 2 garście świeżego szpinaku
- 100 g gęstego jogurtu np. greckiego
- opcjonalnie pokruszona gorzka czekolada do dekoracji
Przygotowanie lodów jest bardzo proste. Zacznij od przeciśnięcia szpinaku przez wyciskarkę lub sokowirówkę aby uzyskać zielony sok. Możesz również szpinak potraktować blenderem a następnie przecisnąć przez gazę aby otrzymać sok.
Banan, awokado i jogurt zmiksuj na gładki krem. Ważne aby nie było grudek. Musi być gładki, puszysty krem. Do kremu dodaj sok (wystarczą 3-4 łyżki). Dzięki temu lody będą miały ładny, pistacjowy kolor. Gotową masę przełóż do pojemnika i zamroź. Jeśli chcesz aby lody były naprawdę aksamitne, co 30 min. przemieszaj je w pojemniku. Gotowe lody powinny być odpowiednie do spożycia po ok. 3 godzinach. Możesz je dodatkowo ozdobić dobrej jakości gorzką, posiekaną czekoladą.
Awokado to bardzo uniwersalny owoc. Dzięki temu, iż samo w sobie ma dość nijaki, mdły smak jest świetną bazą dla innych produktów. Jest cudownie maślane i aksamitne. Idealnie nadaje się jako baza do lodów. I oczywiście jest bardzo zdrowe.
- ma 35% więcej potasu niż banany
- bogate w witaminy B, E i K
- ma szerokie właściwości przeciwzapalne
- cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (pomagają one np. kontrolować poziom cukru we krwi i wzmacniać ściany tętnic)
- ma wysoką zawartość kwasu oleinowego – pomaga on mi.in. obniżyć poziom cholesterolu
- dostarcza kwas foliowy. Badania pokazują, że ludzie, którzy mają dietę bogatą w kwas foliowy znacznie rzadziej chorują na choroby serca i są mniej narażeni na wystąpienie udaru – niż ci, którzy spożywają go niewiele. Kwas foliowy obniża również ryzyko wad wrodzonych (szczególnie ważne jest to dla kobiet w ciąży lub ją planujących), a jego wysokie spożycie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zawału serca i chorób serca.
- badania wykazały, że niektóre składniki odżywcze są wchłaniane lepiej, gdy spożywane są z awokado (naukowcy zaobserwowali, że łączenie awokado np. z sałatką pozwala na lepsze wchłanianie przeciwutleniaczy; likopen w pomidorach lub beta-karoten w marchwi może być lepiej wchłaniany jeśli spożyjemy je z kawałeczkami awokado
- doskonałe źródło glutationu, ważnego przeciwutleniacza – naukowcy twierdzą, jest ważny w profilaktyce antynowotworowej i spowalnia proces starzenia. Neutralizuje wolne rodniki, a tym samym zmniejsza uszkodzenia komórek.
- witamina E, tłuszcze jednonienasycone i glutation zawarte w awokado wspierają pracę serca
- zawiera błonnik – w tym rozpuszczalny i nierozpuszczalny, których organizm potrzebuje, aby utrzymać sprawne działanie układu trawiennego. Rozpuszczalny błonnik spowalnia rozkład węglowodanów w organizmie, pomaga czuć się sytym dłużej (kontrola apetytu). Błonnik nierozpuszczalny oczyszcza układ pokarmowy – profilaktyka zaparć, a przy tym mniejsze ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. (www.stressfree.pl )