503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Chleb czystoziarnisty staje się obecnie bardzo popularny. Jeśli dbasz o zdrowie i prawidłowe odżywianie pewnie już znasz ten rodzaj pieczywa. Jest pyszne, bardzo zdrowe i niestety drogie. Pokażę Wam, że w domu można upiec równie pyszny chleb w niższej cenie. Wystarczy kilka składników i możesz się cieszyć domowym chlebem.

SKŁADNIKI:

  • szklanka* płatków orkiszowych
  • szklanka płatków owsianych
  • 1/2 szklanki otrębów żytnich
  • 1/2 szklanki pestek słonecznika
  • 1/3 szklanki pestek dyni
  • 1/2 szklanki siemienia lnianego
  • łyżka ziaren czarnuszki
  • łyżka sezamu
  • 4 jajka
  • 150 g jogurtu naturalnego

*szklanka to ok. 200 g

WYKONANIE:

Wykonanie chleba czystoziarnistego jest banalne. Wystarczy w dużej misce wymieszać jajka z jogurtem, dodać pozostałe składniki, wszystko razem jeszcze raz wymieszać i gotowe. Bardzo proste- prawda. Tak przygotowaną mieszankę przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch pieczywa również przykryj papierem aby podczas pieczenia ziarna się nie spaliły. Piecz w piekarniku nagrzanym do 170 st. C 60 min. Następnie zdejmij papier z wierzchu i piecz jeszcze 10 min. aby chleb się zrumienił.

Pamiętaj aby chleb czystoziarnisty kroić dopiero po całkowitym wystudzeniu. Inaczej będzie się kruszył.

Chleb czystoziarnisty jest świetnym zamiennikiem białego pieczywa. Jest bardzo syty, zawiera mnóstwo składników odżywczych i witamin. Doskonały do pracy, szkoły, na wycieczkę. Smakuje doskonale zarówno w wersji na słodko- z dżemem i białym serem, jak również w wersji wytrawnej z szynką i warzywami.

Serdecznie polecam chleb czystoziarnisty.

013

Płatki orkiszowe są bogate w kwas krzemowy, który poprawia kondycje skóry, włosów i paznokci. Czarnuszka korzystnie wpływa na układ odpornościowy i wspomaga organizm w walce z infekcjami.

Płatki owsiane odznaczają się wysoką zawartością błonnika, otręby pomagają przy problemach z układem pokarmowym.

Pestki słonecznika, będące kolejnym składnikiem chleba, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, natomiast sezam jest jednym z najbogatszych źródeł wapnia.

Pestki dyni, które stabilizują poziom cukru we krwi, zmniejszając uczucie głodu. Siemię lniane odznacza się wysoką zawartością żelaza, magnezu i cynku. (melvit.pl)

Jajka to pełnowartościowe białko, poza tym zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie których organizm sam nie wytwarza, a czerpie z pożywienia. Dwa jajka pokrywają 35% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na te aminokwasy.