Doskonałe rogaliki? Tak, doskonałe- idealnie kruche, nie za słodkie, malutkie na jeden kęs i pełne nadzienia. O czymś zapomniałam? Chyba nie. Dla mnie taki właśnie powinien być idealny rogalik. Świetne zarówno dla dorosłych do kawy, jak również dla naszych milusińskich kiedy akurat mają ochotę na coś słodkiego. Najlepsze w domowych wypiekach jest to, że wiesz co do nich dodajesz.
SKŁADNIKI:
- 3 szklanki mąki pszennej (u mnie pół na pół z mąką pszenną pełnoziarnistą)
- 200 g oleju kokosowego
- 250 ml kefiru
- 50 g świeżych drożdży
- łyżka cukru pudru trzcinowego
Z dwóch łyżek mąki, drożdży i cukru zrób zaczyn. Pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Zajmie to ok. 30 min.
Olej posiekaj z mąką. Ciasto powinno przypominać kruszonkę. Dodaj wyrośnięty zaczyn i kefir. Zagnieć szybko ciasto, zawiń w folię i zostaw na kilka godzin w lodówce, najlepiej na noc.
Następnego dnia wyjmij ciasto z lodówki, zagnieć. Rozwałkuj koło o grubości ok. 4 mm. Potnij okrąg na 8 kawałków (tak jak pizzę). Na szerszym brzegu połóż łyżeczkę nadzienia (u mnie dżem z czarnej porzeczki, ale świetnie sprawdzi się twarożek, kostka gorzkiej czekolady czy ulubiony dżem). Zwijaj do mniejszego końca. Tak przygotowane rogaliku układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 190 st. C ok. 15 min. aż rogaliki będą rumiane. Z podanej ilości ciasta wyjdzie ok. 40 małych rogalików.
Ciasto może spędzić w lodówce nawet kilka godzin więcej. Nie przejmuj się jeśli rano nie masz czasu, spokojnie rogaliki możesz zrobić po południu.
Zamiast oleju kokosowego możesz dodać masło, jednak olej daje ciekawy posmak i jest świetną alternatywą dla tradycyjnego masła. Poza tym ten rodzaj oleju jest obecnie bardzo popularnym tłuszczem. Czy słusznie?
Olej kokosowy jest tłuszczem bogatym w cenne właściwości. Znajdziemy w nim nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy), jak i nienasycone (m.in. kwas oleinowy, linolenowy). Zawiera witaminę B2, B6, E i C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk.
Można go stosować profilaktycznie lub przy różnego rodzaju dolegliwościach. Wzmacnia odporność, ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, wspomaga pracę układu pokarmowego, przyśpiesza przemianę materii. Obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca i poprawia poziom cholesterolu. Zawiera naturalne antyoksydanty – zwalcza wolne rodniki przyczyniając się tym samym do opóźnienia procesów starzenia się skóry. Chroni ją także przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. (stressfree.pl)