503 300 434 k.stankow@poczta.fm

Ciasto ze śliwkami- brzmi pysznie. Dawno nie dodawałam przepisu na deser. Poprawiam się więc i przedstawiam przepyszny placek ze śliwkami. Nie może być inaczej, śliwki królują na straganach. Warto je wykorzystać do wypieków. Ciasto jest pyszne, maślane w smaku, choć masła jest w nim odrobina:) Co daje maślany smak? Przekonaj się 🙂

SKŁADNIKI:

  • 2 szklanki mąki krupczatki
  • 100 ml oleju
  • 50 g roztopionego masła
  • 2 jajka
  • 200 g jogurtu naturalnego
  • 1/3 szklanki ksylitolu
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g zmielonych migdałów
  • 2 łyżki płatków migdałowych
  • pół kilograma śliwek węgierek

Jajka zmiksuj z ksylitolem. Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia, wymieszaj. Dodaj zmielone migdały, olej, roztopione masło, jogurt. Dokładnie wymieszaj. W keksówce układaj śliwki (bez pestek) zalej połową ciasta.Ułóż drugą porcję śliwek i zalej resztą ciasta. Wierzch posyp płatkami migdałów. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C ok. 50 min. do „suchego patyczka”.

Ciasto wybornie smakuje z dodatkiem jogurtu naturalnego, najlepiej ciepłe 🙂 Ja nie mogę się powstrzymać przed zjedzeniem cieplutkiego, pachnącego ciacha. I jeszcze ten smak…ciasto dosłownie rozpływa się w ustach. To za sprawą jogurtu. Spróbuj 🙂

 

 

023

 

022

 

021

Śliwki to bardzo wartościowe owoce. Poprawiają apetyt i działają korzystnie na trawienie. Zapobiegają zaparciom, a tym samym zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego. To korzystne dla układu pokarmowego właściwości śliwki zawdzięczają dużej zawartości pektyn (rodzaj błonnika). Razem z kwasami organicznymi, winowym i jabłkowym pektyny działają jak miotła na przewód  pokarmowy i gromadzący się w komórkach tłuszcz oraz cholesterol. Najbardziej wartościowe pod tym względem są węgierki i renklody.

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Świeże śliwki mają około 45 kcal w 100 g. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Chociaż śliwki nie są bogate w witaminę C, dzięki jednoczesnej zawartości witaminy A i rzadko występującej w owocach witaminie E, uznawane są za cenne przeciwutleniacze. Tym skuteczniejsze, że zawierają też tak ważne składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Śliwki mają sporo witamin z grupy B, dlatego od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie. Działanie antyoksydacyjne wzmagają w śliwkach, szczególnie w ich ciemnych odmianach, polifenole, w tym katechiny i kwas chlorogenowy. Dzięki tym związkom dieta obfitująca w śliwki wpływa antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo.

poradnikzdrowie.pl

SMACZNEGO 🙂